Chata Mária
Galéria
Okolie
Úvod
Ubytovanie
Mapa
Kontakty




Stará Ľubovňa a okolie

   Na severnom Spiši sa snúbi krásna neporušená príroda s historickými a ludovými pamiatkami. Jedinecnému údoliu rieky Poprad dominuje Stará Lubovna s hradom týciacim sa nad mestom. Tu sa odohrávala nejedna kapitola dejín Slovenska i Polska. Ved hrad bol pocas zálohu casti Spiša Polsku sídlom polských starostov v rokoch 1412-1772, ktorí celé to územie spravovali.
    Aj Podolínec svoje miesto v kultúrnych dejinách oboch národov. Od roku 1642 tu bolo kolégium piaristov, ktoré navštevovali žiaci nielen zo Spiša, ale aj z Malopolska. Kláštor charakterizujú dve štíhle barokové veže. S nimi sa spája aj jedna smutná kapitola našich dejín. V roku 1950 tu bol koncentracný tábor pre príslušníkov násilne zrušených reholí.
    Obce okolo Starej Lubovne aj národnostne pestré. Je tu ešte jedna nemecká obec Chmelnica, tu obce rusínske - Jakubany, Kamienka a iné. Pre rusínske obce je typické krestanstvo východného obradu. V mnohých obciach sa ešte zachoval pôvodný folklór. Ukážky ich architektúry môžeme obdivovat v skanzene pod Lubovnianským hradom.
    Celkom iný charakter majú obce nachádzajúce sa na druhej strane Spišskej Magury. Severnú hranicu tu tvorí Dunajec s národným parkom Pieniny. Obyvatelstvo, ktoré tu žije, používa goralské nárecie a aj ich ludová kultúra je pestrejšia ako inde. Centrom tejto oblasti je bývalé okresné mesto Spišská Stará Ves. Známejší je však Cervený Kláštor, pomenovaný tak podla kartuziánskeho kláštora, založeného zaciatkom 14. storocia. K spišskému Zamaguriu patria aj obce, ktoré v roku 1920 pripadli Polsku. Ide najmä o hrad a obec Niedzica, o typicky spišské kostoly v Krempachoch ci vo Fridmane. V blízkosti
sa nachádzajú Vyšné Ružbachy , kúpele s termálnym pramenom a celorocnou prevádzkou.





Mesto
Stará Ľubovňa


Obdarené je prírodnými klenotmi. Ak k nim pridáme pamiatky, dostávame neopakovateľný obraz súčinnosti čohosi nadprirodzeného a ľudského umu....
Linky